Wolumetria twarzy – czym jest i jakie są jej efekty

Wolumetria twarzy to zabieg polegający na podaniu preparatu kwasu hialuronowego w różne miejsca twarzy. Efekty po podaniu kwasu hialuronowego pojawiają się od razu. W trakcie wolumetrii twarzy możemy modelować m.in. policzki, żuchwę, kość jarzmową, doły skroniowe, bruzdy nosowo-wargowe, brodę.

Wolumetria twarzy – co to jest i w jakim celu wykonuje się wolumetrię?

Wolumetria twarzy to zabieg polegający na podaniu preparatu kwasu hialuronowego w różne miejsca twarzy, ściśle określone anatomicznie. Celem jej jest uzupełnienie objętości pojawiającej się jako jedna z oznak upływu czasu albo poprawa niedoskonałości w rysach twarzy: asymetria, ubytki istniejące od zawsze.
Wolumetria twarzy jest jedną z metod wpisaną w szeroko pojęte postępowanie anty-aging i pozwala uniknąć zabiegu operacyjnego.

Zobacz: Dieta przeciwstarzeniowa (anti-aging)

Konsultacja przed zabiegiem wolumetrii twarzy w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie

Oczywiście nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do tego typu zabiegów. W związku z tym niezwykle istotna jest poprzedzająca konsultacja, w trakcie której można określić możliwe do uzyskania efekty, omówić działania niepożądane czy postępowanie po zabiegu. W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie bardzo przestrzegamy tego, aby przed zabiegiem taka konsultacja się odbyła, a pacjent po niej miał czas na zastanowienie się nad uzyskanymi informacjami.

Wolumetria twarzy – kiedy pojawiają się efekty i jak długo się utrzymują?

Efekty po podaniu kwasu hialuronowego pojawiają się od razu, choć mogą się nieco zmienić w ciągu następnych dni. W pierwszych dniach po zabiegu może wystąpić obrzęk wynikający z zabiegu, natomiast w ciągu kolejnych dni kwas hialuronowy będzie wchłaniał wodę, co również może zmienić objętość podanych depozytów. Efekty po wolumetrii twarzy mogą utrzymywać się zróżnicowanie pod względem czasu, zależnie od zastosowanego preparatu oraz indywidualnych cech pacjenta.

W trakcie wolumetrii twarzy możemy modelować policzki, żuchwę, kość jarzmową, doły skroniowe, bruzdy nosowo-wargowe, brodę… U osób z zaawansowanymi zmianami można uzyskać lepszy efekt, podając kwas hialuronowy w kilka miejsc trzymając się zasady iniekcji w pierwszej kolejności w górnej części twarzy (skronia, okolica jarzmowa, policzki), a potem w dolnej części twarzy (bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki).

Wolumetria twarzy – jaka ilość kwasu hialuronowego jest niezbędna do zabiegu?

Czasami wystarczy podanie 1 do 2 ml zwłaszcza gdy ubytek objętości nie jest zbyt duży. Jednak aby uzyskać efektywne podciągnięcie policzków, zmniejszenia bruzd nosowo-wargowych, zmniejszenie zmarszczek marionetki, wymodelowania żuchwy, brody i skroni może być potrzebne nawet 5-8 ml kwasu hialuronowego.

Wolumetria twarzy – czy są przeciwwskazania do zabiegu?

Istnieją liczne przeciwwskazania do zabiegu wolumetrii twarzy. W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie zawsze przed zabiegiem pacjentka/pacjent jest szczegółowo informowany o wszystkich przeciwwskazaniach. Ogólnie powikłania można podzielić na: bezwzględne, względne i czasowe.

Najważniejsze przeciwwskazania to:

  • ciąża lub okresie laktacji,
  • nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
  • aktywne infekcje w tym w miejscu planowanego zabiegu,
  • dermatologiczne zmiany skórne w obszarze poddawanym zabiegowi (trądzik ropowiczy, stany ropne, alergiczne lub grzybicze zmiany w okolicach podlegających zabiegowi, naczyniaki, liszaje, brodawczaki, przerwania ciągłości naskórka, poparzenia słoneczne, aktywna opryszczka),
  • hemofilia lub inne choroby krwi wpływające na krzepnięcie krwi,
  • podniesiona temperatura ciała lub przeziębienie w dniu zabiegu,
  • leki wpływające na krzepnięcie krwi (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki z grupy NOAC heparyna, warfaryna, inne),
  • zabieg stomatologiczny w ciągu 2 tygodni przed procedurą.

Wolumetria twarzy – jakie są skutki uboczne zabiegu?

Przed omówieniem powikłań chciałbym zwrócić uwagę, iż zawsze należy pamiętać, aby zabieg wykonywać preparatem certyfikowanym dopuszczonym do obrotu na terenie UE.

Powikłania częste: zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie, krwiaki, zasinienie, rumień, swędzenie, ból, zgrubienie lub małe grudki.

Powikłania rzadkie: zakażenie wirusowe, reakcje alergiczne na wprowadzony preparat lub środek znieczulający w tym uogólniona reakcja alergiczna, zakażenie bakteryjne, asymetria, przebarwienia w miejscu iniekcji, infekcja, aktywacja opryszczki, zapalenie skóry, pęcherzyki, stwardnienie, zgrubienia w miejscu iniekcji, migrowanie preparatu.

Powikłania bardzo rzadkie: bliznowce, martwica, zaburzenia widzenia.

Ile kosztuje wolumetria twarzy w naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie?

W naszych Klinikach Medycyny Estetycznej w Krakowie cena zabiegu jest uzależniona od ilości zużytego materiału, pierwsza ampułka (1ml) kosztuje 1300 zł, każda kolejna 600 PLN.

Autor: Dr Piotr Lorens – specjalista medycyny estetycznej – wykonuje zabiegi wolumetrii twarzy w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie.