Aminokwasy z kwasem hialuronowym, biostymulacja i mezoterapia czyli Jalupro od maja w naszym gabinecie

Opracowanie: lek. Piotr Lorens (Gabinet medycyny estetycznej Lorens&Lorens, Kraków)

Aminokwasowa terapia zastępcza  przez ostatnie 2-3 lata stała się jedną częstszych procedur w gabinetach medycyny estetycznej  należących do zabiegów biostymulacyjnych.

Skąd taka popularność ?

Dzięki temu, iż 4 aminokwasy (Glicyna, L-Prolina, L-Lizyna, L-Leucyna) są w stanie inicjować syntezę kolagenu typu I i III oraz normalizować jego równowagę metaboliczną powstały produkty do podawania techniką mezoterapii (ale też kaniulą) zawierające wyżej wymienione aminokwasy połączone z kwasem hialuronowym.  Połączenie okazało się skuteczne i zdobyło swoich zwolenników.

Uzyskano w ten sposób to co jest najważniejsze w tego typu zabiegach – pobudzenie aktywności fibroblastów czyli produkcje kolagenu oraz nawilżenie i poprawę elastyczności skóry.

I to jest odpowiedź dlaczego zabieg przyjął się w gabinetach. Większość stosowanych mezoterapii to głównie nawilżenie, odświeżenie ale bez biostymulacji ponieważ nie każdy zabieg pobudza aktywność fibroblastów. Z zabiegów które stosuję w w gabinecie tylko osocze albo RF ma takie możliwości. Spore nadzieje też pokładam w Nucleofillu.

Wskazania i możliwe do uzyskania efekty

Połączenie powyższych składników w odpowiednich stężeniach powoduje, że komórkom skóry dostarczane są dokładnie te substancje, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Skóra zostanie nawilżona i odżywiona, co poprawi jej elastyczność, jędrność oraz wygląd. Dodatkowo mogą spłycić się drobne zmarszczki i bruzdy.

W naszym gabinecie stosujemy dwa preparaty aminokwasowe:

JALUPRO CLASIC –  zawierający mniejsze  cząsteczki kwasu hialuronowego – zalecany 1) w celu napięcia skóry twarzy, dłoni i innych części ciała 2) w okolicy oka – cienie, zmarszczki, zwiotczenie skóry pod oczami 3) w zapobieganiu i hamowaniu procesów starzenia skóry – fotostarzenie, elastoza 4) odżywienie skóry oraz jej odnowa i regeneracja 5) świetne uzupełnienie i poprawa efektów innych zabiegów w gabinecie – wypełniacze, botoks, fala radiowa, osocze.

Najczęściej stosuje się 3 zabiegi w obrębie 14 – 21 dni

Ciekawe połączenia Jalupro:

zabieg można poprzedzić pilingiem PRX T33 uzyskując jeszcze lepsza regenerację i napięcie skóry

Jalupro Clasic można połączyć w ściśle określonych  proporcjach z toksyną botulinową i zastosować w okolicy oczu, zmarszczek palacza czy szyi (zabieg tzw. Jalu Toxin wg. dr Pivano), w ten sposób wykonuje się pierwszy zabieg z serii 3 zabiegów (kolejne już bez botuliny). Efekt to istotna poprawa wygładzenia skóry w mimicznych okolicach

JALUPRO HMW – zawierający duże cząsteczki kwasu hialuronowego – zalecany w bardziej zaawansowanych zmianach w obrębie skóry wymagających mocniejszego nawodnienia i regeneracji:

1) zmarszczki palacza 2) czoło 3) dekolt i szyja 4) uzupełnienie zabiegów korygujących jak wypełniacze czy botoks oraz innych stymulacyjnych jak RF czy osocze w celu wydłużenia efektów

Najczęściej stosuje się dwa zabiegi  w odstępach 3-4 tygodni, aczkolwiek warto rozważyć jeszcze  trzeci zabieg , polecamy połączenie zabiegu z pilingiem PRX T33 (nasza rekomendacja)

Terapię można uzupełnić domowa kuracją doustną Jalupro drink dostarczającą aminokwasy dodatkowo przez przewód pokarmowy. Dodatkowe wsparcie do wykonanych iniekcji

Uważam, że jest to kolejny bardzo obiecujący zabieg należący do biostymulujących procedur określanych często jako mezolifting gdyż łączy cechy zwykłej nawilżającej mezoterapii z działaniem liftingującym.   

Piśmiennictwo

  1. Pivano L. Hialu toxin i aminokwasowa terapia zastępcza, Academy of Aesthetic and Anti-Aging Medicine 2019(3), str. 42-44
  2. Diougardi F. S. Nutrition and skin. Collagen integrity: a dominant role for amino acids, Clinics in Dermatology 2007(3)