Aminokwasy z kwasem hialuronowym, biostymulacja i mezoterapia

Opracowanie: lek. Piotr Lorens (Gabinet medycyny estetycznej Lorens&Lorens, Kraków)

Aminokwasowa terapia zastępcza przez ostatnie 4-5 lat stała się jedną z częstszych procedur w gabinetach medycyny estetycznej  i należy do zabiegów biostymulacyjnych, czyli stymulatorów tkankowych.

Skąd taka popularność aminokwasów z kwasem hialuronowym?

Dzięki temu, iż 4 aminokwasy (Glicyna, L-Prolina, L-Lizyna, L-Leucyna) zawarte w tych produktach  są niezbędne do syntezy kolagenu. Preparaty te zawierają również kwas hialuronowy, który stwarza korzystne warunki do funkcjonowania fibroblastów.  Połączenie okazało się skuteczne i zdobyło swoich zwolenników.

Produkty te są podawane techniką mezoterapii (ale też kaniulą).

Uzyskano w ten sposób to co jest najważniejsze w tego typu zabiegach – pobudzenie aktywności fibroblastów a tym samym wzrost produkcji kolagenu oraz nawilżenie i poprawę elastyczności skóry.

I to jest odpowiedź, dlaczego zabieg przyjął się w gabinetach. Większość stosowanych mezoterapii to głównie nawilżenie, odświeżenie, ale bez biostymulacji, ponieważ nie każdy zabieg pobudza aktywność fibroblastów.

Wskazania i możliwe do uzyskania efekty biostymulacji aminokwasami z kwasem hialuronowym

Połączenie powyższych składników w odpowiednich stężeniach powoduje, że komórkom skóry dostarczane są dokładnie te substancje, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Skóra zostanie nawilżona i odżywiona, co poprawi jej elastyczność, jędrność oraz wygląd. Dodatkowo mogą spłycić się drobne zmarszczki i bruzdy.

Preparaty te można połączyć w ściśle określonych proporcjach z toksyną botulinową i zastosować w okolicy oczu, zmarszczek palacza czy szyi, w ten sposób wykonuje się pierwszy zabieg z serii 3 zabiegów (kolejne już bez botuliny). Efekt to istotna poprawa wygładzenia skóry w mimicznych okolicach.

Istnieje też preparat zawierający duże cząsteczki kwasu hialuronowego oraz 4 wspomniane wyżej aminokwasy – zalecany on jest w bardziej zaawansowanych zmianach w obrębie skóry wymagających mocniejszego nawodnienia i regeneracji:

  1.  zmarszczki palacza
  2. czoło
  3. dekolt i szyja 

Wówczas najczęściej stosuje się dwa zabiegi  w odstępach 3-4 tygodni, aczkolwiek warto rozważyć jeszcze  trzeci zabieg.

Mezoterapia z preparatami zawierającymi kwas hialuronowy oraz aminokwasy jest kolejnym bardzo obiecującym zabiegiem należącym do stymulatorów tkankowych określanych często jako mezolifting, gdyż łączy cechy zwykłej nawilżającej mezoterapii z działaniem liftingującym.