Kriolipoliza – jak działa i czy warto poddać się zabiegowi

 Opracowanie: lek. Piotr Lorens

specjalista medycyny estetycznej – Centrum Medyczne Lorens & Lorens w Krakowie

Na czym polega zabieg kriolipolizy?

Kriolipoliza, czyli działanie niskiej temperatury na tkankę tłuszczową, jest znane od ponad 10 lat. Mechanizm jest dość dobrze zdefiniowany – niska temperatura (minus 8 -10 stopni) działająca na tkankę tłuszczową inicjuje proces naturalnej śmierci komórek tłuszczowych, które w czasie ok. 8 tygodni są stopniowo usuwane przez wątrobę. Czas działania niską temperaturą jest bardzo ważny i musi wynosić ok. 60 min.
 

Kriolipoliza – efekty 

Skuteczność zabiegu: ok. 20-30 % zassanej do głowicy aparatu tkanki tłuszczowej
trwale zostanie usunięta. W sytuacji kiedy działamy na niezbyt duże
nagromadzenia tkanki tłuszczowej wystarczy jeden zabieg kriolipolizy.
Okolice, które fajnie reagują na zabieg to brzuch, boczki, uda,
podbródek, plecy, ramiona. Procesy zachodzące w tkance tłuszczowej są powolne, dlatego też pierwsze odczucie efektów widoczne jest po 2-3 tygodniach, ale na ostateczny efekt czeka się 2 miesiące.
 

Kriolipoliza – bezpieczeństwo 

W bazach artykułów medycznych (np. PubMed) możemy znaleźć wiele publikacji na temat skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu.
Wiele zabiegów i preparatów stosowanych w gabinetach nie znajdziemy wśród wiarygodnych publikacji. To już duży plus dla zabiegu
kriolipolizy. Zabieg kriolipolizy jest dobrze udokumentowaną metodą opartą na licznych publikacjach. To przekłada się na bardzo dobre opinie pacjentów. Bezpieczeństwo kriolipolizy jest bardzo duże i wg. mnie, mimo nieco
mniejszych efektów w porównaniu z innymi metodami (lipoliza), lepiej
jest  kiedyś nawet powtórzyć zabieg niż ryzykować groźnymi powikłaniami.
 

Kriolipoliza – przebieg zabiegu [wideo]

 
 
Zabieg wykonuje odpowiednio przeszkolona pielęgniarka. Po ustaleniu rejonu “wymrażania” tkanki tłuszczowej sprawdzamy, czy rzeczywiście są odpowiednie warunki do przeprowadzenia zabiegu. Po wykluczeniu przeciwwskazań pielęgniarka przygotowuje rejon zabiegu (np. odsłonięcie brzucha, ułożenie w wygodnej pozycji, obłożenie ręcznikami, aby uniknąć pobrudzenia żelem).
 
Następnie na miejsce “mrożenia” nakładany jest specjalny plaster żelowy zapobiegający odmrożenie (to niezwykle ważne, stosujemy specjalne oryginalne  plastry – to jeden z powodów dlaczego kriolipoliza nie może kosztować np. 100 PLN). Ostatni etap to przyłożenie głowic i zassanie tkanki dzięki podciśnieniu w głowicy. Od tej pory przez 70 min  tkanka tłuszczowa jest poddana niskiej temperaturze. Po upływie 70 min usuwane są głowice a pielęgniarka dokładnie rozmasowuje miejsce zabiegu. Na koniec pozostaje powycieranie żelu i można iść do domu :).
 

Zalecenia po zabiegu kriolipolizy  

1. Masaż miejsca zabiegu w domu
2. Unikanie zaraz po zabiegu opalania
3. Dobre nawodnienie organizmu

 

Kriolipoliza w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie to rzeczywiście kriolipoliza

Niestety kriolipoliza to nie jest zawsze to samo…  Wszystko zależy od urządzenia a konkretnie od tego czy przez odpowiedni czas  (60-70 min) jest utrzymywana stała, niska temperatura w głowicy. Nie wszystkie zabiegi określane kriolipolizą są nią w rzeczywistości (Zobacz: Czy każda kriolipoliza to rzeczywiście kriolipoliza).  W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie stosujemy urządzenie sprawdzone, posiadające wszelkie certyfikaty.

Chcesz wiedzieć więcej ZADZWOŃ