Nadpotliwość – leczenie botoksem nadmiernego pocenia się

Nadpotliwość, nadmierna potliwość, hiperhydroza to różne określenia opisujące tę nieprzyjemną dolegliwość. Toksyna botulinowa jest skutecznym preparatem dającym dobre efekty w leczeniu nadpotliwości. W naszej Klinice w Krakowie ostrzykujemy toksyną botulinową okolice pach, twarzy, czoło, dłonie, stopy.

Dlaczego się pocimy?

Pot u człowieka produkują gruczoły apokrynowe i ekrynowe. Ekrynowe znajdują się na stopach, apokrynowe głównie w skórze pach i krocza.

Pot ma za zadanie przede wszystkim ochłodzić organizm i jest najskuteczniejszą formą regulacji temperatury ciała. Gruczoły epokrynowe odpowiedzialne są też w niewielkim stopniu za wydalanie soli i azotu.

Wydzielanie potu jest uzależnione od pory dnia. W nocy wydzielamy więcej potu, ponieważ organizm dąży do obniżenia temperatury.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Przyczyny nadmiernej potliwości mogą być różne: zdenerwowanie, nadczynność tarczycy, wysoka temperatura, choroby infekcyjne, choroby hematologiczne.

Zanim rozpoczniemy leczenie nadpotliwości botoksem, warto wraz z lekarzem próbować znaleźć przyczynę, ponieważ jest szansa, iż wyeliminowanie jej pozwoli pozbyć się tej nieprzyjemnej przypadłości.

Leczenie nadpotliwości botoksem jest więc terapią typowo objawową.

Leczenie nadpotliwości: metody stosowane w Centrum Medycznym w Krakowie

Jedną z metod jest zastosowanie radiofrekwencji mikroigłowej jednak ten sposób jest rzadko stosowany (dotyczy pach). Zdecydowanie najczęściej używa się ostrzykiwań toksyną botulinową (zwaną potocznie: botoks czy botox).

Jak to się dzieje, że botoks pomaga na nadpotliwość? Mechanizm działania toksyny botulinowej w nadpotliwości polega na hamowaniu wydzielania acetylocholiny. Ten neuroprzekaźnik oraz pobudzenie nerwu błędnego są odpowiedzialne za wydzielanie potu. 

Na jakie okolice możemy zastosować toksynę botulinową (botoks) w leczeniu nadpotliwości?

Najczęściej stosujemy botoks na nadpotliwość pach, czoła, stóp, dłoni, ale można stosować również na inne okolice.

Przed zabiegiem podania botoksu na daną okolicę wykonujemy test Minora, aby odnaleźć miejsca odpowiedzialne za nadpotliwość. Wykonanie testu Minora jest bardzo ważne, gdyż czasami zdarza się, że niekoniecznie ta okolica, którą podejrzewamy, jest odpowiedzialna za nadpotliwość.

W naszym gabinecie w Krakowie ostrzykujemy najczęściej pachy, a w obrębie twarzy czoło.

Botoks na nadpotliwość - efekty

Ostrzyknięcie danej okolicy botoksem powoduje eliminację lub zmniejszenie wydzielanie potu przez około 6 miesięcy lub dłużej. Odczuwalne efekty mogą być dłuższe niż w przypadku ostrzykiwania mięśni mimicznych. 

Leczenie botoksem nadmiernej potliwości - czy są skutki uboczne?

Możliwe skutki uboczne to reakcje ogólne i miejscowe jak przy każdej innej iniekcji botoksem. Ponadto możliwe jest osłabienie mięśni zlokalizowanych pod obstrzykiwaną okolicą:

  • przy iniekcji w obrębie czoła – osłabienie mięśnia czołowego
  • przy iniekcjach w obrębie dłoni – osłabienie siły mięśniowej rąk.

Wszystkie skutki uboczne są przejściowe i całkowicie odwracalne.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do podania toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości są takie same jak ogólne przeciwwskazania do podania botoksu:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • miastenia,
  • gorączka,
  • terapia niektórymi antybiotykami,
  • uczulenie na botoks,
  • choroby neurologiczne przebiegające z porażeniem lub uszkodzeniem nerwów.

Koszty leczenia nadpotliwości botoksem w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie

Cena ostrzykiwania toksyną botulinową w celu leczenia nadpotliwości uzależniona jest od wielkości obszaru, użytego preparatu.

Ceny toksyny botulinowej w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie: Toksyna botulinowa (botoks) – cena