Stymulatory tkankowe – jak wygląda zabieg i jakie są efekty?

Podanie stymulatorów tkankowych ma wzbudzić naturalne procesy, które pobudzają skórę do odnowy. Dowiedź się, jakie efekty daje zabieg podania stymulatorów tkankowych. Obejrzyj wideo i zobacz, jak wygląda zabieg wykonywany w naszym Centrum Medycznym w Krakowie.

Stymulatory tkankowe - co to jest?

Wraz z upływem czasu w naszej skórze zmniejsza się ilość substancji międzykomórkowej w tym kwasu hialuronowego oraz kolagenu. Zmiany te to naturalny proces starzenia się skóry, który sukcesywnie postępuje od ok. 25 r. ż. Za wytwarzanie substancji międzykomórkowej – w tym kolagenu – odpowiedzialne są w głównej mierze fibroblasty znajdujące się w skórze właściwej.

Stymulatory tkankowe to preparaty umożliwiające pobudzenie skóry do odnowy.

Stymulatory tkankowe - ciekawostka

Stymulatory tkankowe a mezoterapia

W naszej Klinice Medycyny Estetycznej często słyszymy pytanie: stymulatory tkankowe czy mezoterapia? Nie można odpowiedzieć na to pytanie, stymulatory tkankowe to preparaty a mezoterapia to sposób ich podania lub też podania innych substancji.

Stymulatory tkankowe - jak wygląda zabieg [film]

Zabieg podania stymulatorów tkankowych jest najczęściej zabiegiem mezoterapii igłowej. Można również podawać niektóre stymulatory tkankowe kaniulą. Są też stymulatory, które podajemy tylko w 5-6 punktów po każdej stronie twarzy, ale wtedy nie działamy na całą powierzchnię twarzy tylko na więzadła podtrzymujące (opóźnienie procesów obniżania się skóry twarzy).

W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie w trakcie konsultacji omawiamy z pacjentką/ pacjentem najlepszą terapię i sposób jej realizacji.

Stymulatory tkankowe - kiedy należy się spodziewać efektu?

Podanie stymulatorów tkankowy ma wzbudzić naturalne procesy w skórze. Zatem efekt jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji, ale również od stanu wyjściowego i użytego preparatu. Zabiegi należy wykonać na ogół w serii 2-4 zabiegów. Wykonujemy je rutynowo co około 4 tygodnie (ale można ustalać terminy elastycznie w zależności od dyspozycji pacjenta). Są też preparaty zawierające kwas L-polimlekowy (PLLA), który podaje się raz i powtarza dopiero po ok. 4-6 miesiącach jeśli jest taka potrzeba. Jest to jeden z najsilniejszych stymulatorów produkcji kolagenu. Efekt zabiegu pojawia się stopniowo i uzależniony jest od zwiększenia produkcji kolagenu.

Należy jednak mieć świadomość, iż efekt w tego rodzaju zabiegach jest bardzo trudny do przewidzenia

Stymulatory tkankowe - czy preparaty te można stosować pod oczy?

Istnieją specjalne stymulatory tkankowe pod oczy. Ta okolica jest szczególnie narażona na procesy starzenia, gdyż już wyjściowo skóra w tym miejscu jest bardzo cienka, narastanie procesu ubytku substancji międzykomórkowej tylko to nasila.

Trzeba natomiast uważać, ponieważ nie każdy stymulator tkankowy może być podany pod oczy, należy więc wybierać produkty dedykowane dla tej okolicy.

Stymulatory tkankowe - przygotowanie i przeciwwskazania do zabiegu

Przed zabiegiem należy spotkać się z lekarzem i omówić: rodzaj zabiegu, aktualny stan skóry, oczekiwane efekty oraz przeciwwskazania.

Wśród przeciwwskazań najważniejsze to:

  • uczulenia na składnik preparatu,
  • ciąża i laktacja,
  • aktywne infekcje zarówno ogólnoustrojowych jak i miejscowe na skórze (szczególnie opryszczka).

Na kilka dni przed zabiegiem należy unikać stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (wyjątkiem jest paracetamol, który można zażyć przed zabiegiem, aby zmniejszyć nieprzyjemne odczucia podczas iniekcji).

Na 7 dni przed zabiegiem nie należy poddawać się ekspozycji słonecznej (w tym solarium).

Stymulatory tkankowe - jakie są zalecenia po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu twarzy nie należy masować ani pocierać, nie wolno też dopuścić do kontaktu strefy poddanej zabiegowi ze zwierzętami domowymi. Dobrze jest regularnie (często) zmieniać ręcznik do twarzy oraz poszewkę na poduszce. Nie zalecamy nakładać makijażu przez 24 godziny, a krem z filtrem warto stosować (SPF50), dopóki są zmiany po ukłuciach na skórze. Pozwoli to uniknąć wytworzeniu się przebarwień.

Stymulatory tkankowe - jakie mogą wystąpić powikłania?

Powikłania po tego typu zabiegach są niezwykle rzadkie. W naszej Klinice Medycyny Estetycznej nie obserwujemy innych powikłań oprócz: zaczerwienień czy małych siniaków.

Z piśmiennictwa wiadomo, że mogą wystąpić zakażenia wirusowe (w tym nawrót infekcji opryszczki), bakteryjne, reakcje alergiczne na zastosowany preparat lub środek znieczulający (nawet uogólniona reakcja alergiczna) czy wreszcie bliznowce i ziarniniaki.

Stymulatory tkankowe - z jakimi kosztami należy się liczyć?

W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie dysponujemy różnymi preparatami – terapię dobieramy do pacjenta, biorąc pod uwagę wiek, aktualny stan skóry. Możemy też zaproponować terapie łączone.

Zobacz: Łączone zabiegi biostymulacyjne

Ceny zależą od wybranego produktu. Planując zabiegi, warto jednak pomyśleć o wykupieniu całej serii zabiegów, gdyż wówczas zawsze łączna kwota jest niższa z uwagi na stosowane pakiety.

Sprawdź: Cennik – medycyna estetycznej – pakiety i zabiegi łączone

Autor: Dr Piotr Lorens – specjalista medycyny estetycznej – wykonuje zabiegi wolumetrii twarzy w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie.