Lwia zmarszczka – botoks, jak skutecznie pozbyć się lwiej zmarszczki?

Lwie zmarszczki na czoleLwia zmarszczka to bolączka wielu kobiet i o dziwo bardzo wielu mężczyzn. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się lwiej zmarszczki są iniekcje z toksyny botulinowej – przynajmniej w naszej klinice w Krakowie lwia zmarszczka kojarzy nam się głównie z zastosowaniem tej metody.

Można oczywiście próbować wypełnić tę zmarszczkę również np. kwasem hialuronowym, ale jest to procedura zdecydowanie bardziej niebezpieczna, o czym napiszemy poniżej.

Po co więc ryzykować skoro można zacząć od botoksu. To terapia pierwszego wyboru!

Lwia zmarszczka - co to jest, przyczyny powstawania

A co to właściwie jest lwia zmarszczka? To pionowe zagłębienia w skórze pojawiające się na czole pomiędzy oczami pod wpływem skurczu mięśni marszczących brwi (corugatorów z łac. musculus corrugator supercilli) oraz mięśnia podłużnego (procerusa – łac. musculus procerus). Za zmarszczkę w głównej mierze odpowiedzialna jest nadmierna mimika, krótkowzroczność i predyspozycja genetyczna.

Botoks na lwią zmarszczkę - efekty, procedura

Efekty zabiegu z użyciem toksyny botulinowej na lwią zmarszczkę są uzależnione od wielu czynników: sposobu podania, ilości użytych jednostek, jędrności skóry, wieku, postępowania pozabiegowego a przede wszystkim stopnia zaawansowania (utrwalenia) tych pionowych zmarszczek. Wiele naszych pacjentek wykonuje ten zabieg, aby zniwelować groźny (zły) wyraz twarzy, który właśnie jest efektem bezwiednego częstego marszczenia brwi. Dla wielu osób zabieg ten przynosi ulgę, ponieważ rozluźnienie mięśni zmniejsza nieprzyjemne ciągłe uczucie napięcia w tej okolicy.

lwia zmarszczka - prze zabiegiem botoksem
Przed zabiegiem
lwia zmarszczka - botoks - po zabiegu
Po zabiegu

Aby oswoić Państwa z tym zabiegiem zachęcamy do obejrzenia filmu z podaniem toksyny botulinowej u jednej z naszych pacjentek w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie.

Lwia zmarszczka - skutki uboczne zabiegu i przeciwwskazania

Proszę pamiętać, iż każda interwencja może wywołać działania niepożądane lub skutki uboczne.

W przypadku toksyny botulinowej są one w pełni odwracalne, ponieważ działanie botoksu jest czasowe.

Do takich nieprzyjemnych objawów należą:

  • zaczerwienie, siniak w miejscu podaniu
  • objawy uczulenia w ostrzykiwanej okolicy (obrzęk, wysypka)
  • przejściowy (1-2 dni) obrzęk pod okiem lub górnych powiek (zastój limfatyczny)
  • zaburzenia widzenia np. niewyraźne widzenie, podwójne widzenie (bardzo rzadki objaw wynikający z przejściowego osłabienia mięśni gałki ocznej, ustępuje do 4 tyg.)
  • ból głowy (pojawia się kilka godzin po zabiegu, na ogół jednorazowy epizod, rzdako kilkudniowy)
  • przejściowe uczucie mrowienia czy drżenia mięśni
  • nasilenie zmarszczek nosa tzw. bunny lines (u niektórych osób można temu zapobiec podając botoks w mięśnie bocznej części nosa)
  • opadnięcie powieki (ptoza) – bardzo rzadko
  • objaw Mefisto lub Jacka Nicholsona. To powikłania można łatwo skorygować , należy się jednak zgłosić na kontrolną wizytę po 2 tygodniach
  • nadmierne obniżenie przyśrodkowych części brwi – możemy łatwo skorygować rozluźniając delikatnie odpowiedni mięsień obniżacz.

Lwia zmarszczka - usuwanie botoksem - cena

W naszej Klinice w Krakowie stosujemy zasadę, iż cena zabiegu uzależniona jest od dwóch czynników: jakiego preparatu użyjemy oraz jaką dawkę zastosujemy. Z opinii naszych pacjentek wiemy iż ceny w naszej klinice są konkurencyjne z wieloma innymi gabinetami medycyny estetycznej. 

Sprawdź: Ceny zabiegów medycyny estetycznej w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie

Co robić, gdy botoks nie działa na lwią zmarszczkę?

Jak już wspomniałem, istnieją inne metody zmniejszenia lwiej zmarszczki. Tu warto jest uściślić: botoks (botox) powoduje zablokowanie mięśni i tym samym zmniejsza pogłębianie się zmarszczki, może też wywołać efekt wygładzenia, ale jest to uzależnione od stanu skóry – głównie jej jędrności (zdolności elastycznych). Natomiast istniejące już zagłębienie można próbować unieść i tym samym wyprostować przy użyciu preparatów kwasu hialuronowego. Niestety z uwagi na przebieg naczyń tętniczych i możliwości dostania się gęstego materiału do naczynia, co może skutkować zatorem nawet odgałęzień tętnicy szyjnej wewnętrznej (np. tętnicy środkowej siatkówki czy naczyń mózgowych) – zabiegi te powinny być wykonywane przez osoby z dużym doświadczeniem i możliwością szybkiego podania antidotum (m.in. hialuronidazy).

Autor: Lek. med. Piotr Lorens

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej wykonujący zabiegi botoksem na lwie zmarszczki w naszym Centrum Medycznym w Krakowie.

Dowiedz się więcej o naszym specjaliście:  Dr Piotr Lorens – specjalista medycyny estetycznej