Kurze łapki – czy botoks pod oczy daje dobre efekty?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co należy zastosować na kurze łapki pod oczami? Czy na kurze łapki lepszy będzie botoks czy kwas hialuronowy? Jak długo utrzymują się efekty zabiegu botoksem? Obejrzyj film – ostrzykiwanie toksyną botulinową bocznego kąta oka – zabieg przeprowadzony w Krakowie w naszej Klinice.

Kurze łapki – co to jest, przyczyny?

Kurze łapki to zmarszczki pojawiające się w bocznym kącie oka. Ich przyczyna jest wieloskładnikowa: predyspozycja genetyczna, wiotkość skóry i przede wszystkim nasilona mimika tej okolicy podczas uśmiechu lub mrużenia oczu pod wpływem słońca.

Swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do śladów pozostawianych przez zwierzęta.

Botoks na kurze łapki

Botoks na kurze łapki

Najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu zmarszczek jest toksyna botulinowa. Botoks może także je złagodzić a u niektórych osób nawet zniwelować.

Preparat botuliny podany w mięsień okrężny oka (w jego boczną część), powoduje zablokowanie pracy mięśnia, tym samym relaksuje ostrzykniętą okolicę i dzięki temu zmniejsza tworzenie się nowych zagięć skóry lub pogłębianie już istniejących.

W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie wykonujemy rocznie ok. 800 tego typu zabiegów i dzięki temu mamy bardzo duże doświadczenie w iniekcjach preparatów toksyny botulinowej.

Podawanie botoksu w kurze łapki jest jednym z najczęstszych zabiegów medycyny estetycznej.

Popularnie czasami określa się ten zabieg botoxem (nazwa wywodzi się od botoxu czyli pierwszego zarejestrowanego preparatu toksyny botulinowej). W naszym kraju funkcjonuje też spolszczona nazwa tego słowa czyli botoks. Należy jednak pamiętać, że prawidłowa nazwa zabiegu to iniekcje toksyny (lub neurotoksyny) botulinowej. Ostatnio w literaturze przewija się też określenie neuromudulator.

Botoks pod oczy – skutki uboczne

Często Panie pytają, czy może być jakieś powikłanie po podaniu botoksu w kurze łapki?

Oczywiście każda interwencja z przerwaniem ciągłości skóry może dać skutki uboczne. W przypadku toksyny botulinowej są one w pełni odwracalne po tym jak botoks przestanie działać. Do objawów niepożądanych należą:

  • zaczerwienie, siniak w miejscu podaniu
  • objawy uczulenia w ostrzykiwanej okolicy (obrzęk, wysypka)
  • przejściowy obrzęk pod okiem (zastój limfatyczny)
  • zaburzenia widzenia np. niewyraźne widzenie, podwójne widzenie (bardzo rzadki objaw wynikający z przejściowego osłabienia mięśni gałki ocznej)
  • ból głowy
  • przejściowe uczucie mrowienia czy drżenia mięśni
  • nasilenie zmarszczek pod dolną powieką (u niektórych osób można temu zapobiec podając botoks pod dolną powieka, śródskórnie w niewielkiej ilości).

W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie zabieg podania toksyny botulinowej wykonują tylko doświadczeni lekarze, co jest zgodne z polskim prawem.

Botoks na kurze łapki – kiedy efekty, jak długo się utrzymują?

Ładny, estetyczny efekt podania toksyny botulinowej nie będzie trwał wiecznie. Po podaniu preparatu pełne działanie uzyskujemy po około 2-3 tygodniach. Wtedy też oceniamy skuteczność.

W naszej klinice w Krakowie zachęcamy pacjentki do kontaktu z nami, również w formie konsultacji (zawsze bezpłatnej) po 2-3 tygodniach celem: oceny zabiegu i ewentualnego zaplanowania dawki na kolejne podanie. Po około 3 miesiącach efekt podania leku zaczyna stopniowo zanikać, a tempo tego procesu jest bardzo rożne u poszczególnych osób i zależy od wielu czynników taki jak dawka, czynniki zewnętrzne (np. słońce) czy osobnicze cechy warunkujące krótszy efekt.

Botoks na kurze łapki [wideo]

Obejrzyj wideo: Ostrzykiwanie pacjentki toksyną botulinową w okolice oczu.

Zabieg przeprowadzany w Krakowie w naszym Centrum Medycznym w Nowej Hucie

Inne zabiegi na kurze łapki

Podanie toksyny botulinowej w mięsień okrężny w kącie oka można uzupełnić o podanie nieusieciowanego kwasu hialuronowego często w połączeniu z stymulatorami tkankowymi (np. aminokwasami) metodą mezoterapii. W tej sytuacji należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej głębokości podania. W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie stosujemy specjalny sposób nakłuwania właśnie po to, aby zachować odpowiednią głębokość. Używamy też dedykowanych do tej okolicy preparatów  (Jalupro Young Eyes). Drugą metodą stasowaną w tej okolicy są iniekcje (metodą mezoterapii) lub przy użyciu kaniuli delikatnie sieciowanego kwasu hialuronowego. U osób z dużym nasileniem kurzych łapek sięgających poniżej kości jarzmowej dodatkowo rozważamy tzw. mezobotoks (lub hyalubotoks).

Autor: dr Piotr Lorens

Pan doktor Piotr Lorens jest certyfikowanym specjalista wykonującym zabiegi medycyny estetycznej. Jego zainteresowania zawodowe bardzo mocno są związane ze stosowaniem toksyny botulinowej.

Jego praca dyplomowa „Zmarszczki poprzeczne czoła w dobę po podaniu toksyny botulinowej typu A” uzyskała wyróżnienie i została opublikowana w czasopiśmie branżowym – Academy of Aesthetic and Anti-Aging Medicine.

Więcej o naszym specjaliście można dowiedzieć się tutaj: Piotr Lorens – O mnie