Kwas hialuronowy – czym jest, zastosowanie, efekty, powikłania

Piotr Lorens - wykonuje zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego w naszym gabinecie w Krakowie

Lek. med. Piotr Lorens | Klinika Medycyny Estetycznej w Krakowie | Centrum Medyczne Lorens&Lorens |

Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w różnych dziedzinach medycyny. Lekarz medycyny estetycznej przeprowadzający zabiegi kwasem hialuronowym w  Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie odpowiada na pytania, które często zadają nasze Pacjentki. Dowiedz się, co to jest kwas hialuronowy i jakie daje efekty. Pytania i opinie Pacjentek i Pacjentów są dla nas ważne!!!

Kwas hialuronowy - co to takiego?

Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem, czyli tzw. GAG. Znajduje się w substancji międzykomórkowej, której z kolei jest bardzo dużo w tkance łącznej, jaką jest skóra. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę, stwarza dobre warunki do funkcjonowania fibroblastów (bardzo ważnych komórek skóry odpowiedzialnych za przeciwdziałanie procesom starzenia). Kolagen stanowiący „rusztowanie dla skóry” jest tworzony przez fibroblasty z aminokwasów.

Kwas hialuronowy - zastosowanie

Często Pacjentki pytają, na co pomaga kwas hialuronowy? Generalnie kwas hialuronowy służy do wypełnienia ubytków, ma pomóc w „uniesieniu” opadających elementów, powiększyć pewne części.

Kwas hialuronowy czy botoks - co lepsze?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytania. Kwas hialuronowy i botoks to  preparaty z innymi związkami i w innych sytuacjach klinicznych mają zastosowanie. Zapraszamy na nasz blog o medycynie estetycznej, gdzie zamieszczamy wpisy na temat obu tych preparatów. 

Kwas hialuronowy - efekty

Rozpiętość efektów podania kwasu hialuronowego jest duża – nawilżenie skóry jeśli wykonujemy mezoterapię kwasem hialuronowym, spłycenie głębszych bruzd lub zmarszczek (np. bruzda nosowo-wargowa), uzupełnienie braku objętości (np. skronie, policzki), uniesienie opadających tkanek w dolnej części twarzy…

Na co wystarczy 1 ml kwasu hialuronowego?

1 ml kwasu hialuronowego bardzo często wystarcza na usta, bruzdę nosowo-wargową, rzadziej może wystarczyć na policzki. Tak naprawdę wszystko zależy,  jaki efekt chcemy uzyskać oraz jaki jest wyjściowy stan anatomiczny danej okolicy. 

Kwas hialuronowy - czy można stosować w ciąży?

Nie, podobnie jak nie można się poddawać wielu innym procedurom medycznym. Nie ma badań klinicznych w tym zakresie, więc nie powinien być stosowany.

Jakie są inne przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego?

Poza ciążą są też inne przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego: karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, ale też inne…

Kwas hialuronowy czy nici PDO - co jest lepsze?

To jest bardzo trudne pytanie. Najkrócej można powiedzieć, iż zależy to od pacjentki i jej warunków anatomicznych. 

Kwas hialuronowy - powikłania

Niestety każda procedura medyczna może wywołać niezamierzone efekty, dlatego w naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie każda pacjentka jest szczegółowo informowana o ewentualnych objawach ubocznych (powikłaniach).

Czytaj więcej na temat powikłań: Kwas hialuronowy – powikłania

Kiedy schodzi opuchlizna po kwasie hialuronowym?

Jest naprawdę bardzo różnie. Niektóre Pacjentki w ogólne nie mają obrzęku. Jeśli jest to typowy obrzęk związany z iniekcją to maksymalnie kilka dni.

Czy warto stosować krem z kwasem hialuronowym?

Skóra właściwa jest pokryta naskórkiem, który ma pięć warstw ściśle przylegających do siebie komórek. Wszelkie skuteczne w procesie starzenia procedury dotyczą skóry właściwej i wymagają iniekcji. Natomiast korzystne jest zastosowanie maseczki z kwasem hialuronowym bezpośrednio po radiofrekwencji mikroigłowej lub intensywnym złuszczaniu. Kremy z kwasem hialuronowym polecamy jedynie jako kremy nawilżające do codziennej pielęgnacji skóry.

Czy kwas hialuronowy jest rozpuszczany?

Standardowe podania służące wypełnieniu lub uniesieniu nie wymagają rozpuszczenia kwasu hialuronowego. Natomiast preparat ten może być też używany do mezoterapii skóry, wówczas bardzo często jest w połączeniu np. z aminokwasami lub/i peptydami biomimetycznymi a także z kolagenem.

Czy kwas hialuronowy rozpuszcza się w tkankach?

Standardowo preparaty dobrej jakości są rozpuszczane stopniowo i zależy to od organizmu, rodzaju kwasu i okolicy, w którą jest wstrzyknięty. Zdarzają się jednak sytuacje, że depozyty kwasu są wykrywane po czasie, w którym powinny zostać zdegradowane. Objawia się to np. nawracającymi obrzękami, wyczuwalnym zgrubieniem. Takie sytuacje zależą od jakości preparatu, okolicy zabiegu czy bliżej jeszcze niepoznanych innych czynników. W takiej sytuacji najczęściej stosuje się hialuronidazę i sterydy.

Ile kosztuje zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Cena uzależniona jest od użytego preparatu oraz jego ilości oraz konkretnej kliniki.

Sprawdź ceny kwasu hialuronowego w naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie – Nowa Huta

Odpowiadał: Lek. med Piotr Lorens – wykonuje zabiegi medycyny estetycznej w naszym gabinecie w Krakowie (Czytaj więcej o naszym specjaliście)