Dieta na odchudzanie – co jeść, żeby schudnąć?

Dietetyk pracujący w naszym Centrum Medycznym w Krakowie wyjaśnia jak się odżywiać, aby skutecznie pozbyć się kilogramów. Sprawdź co jeść, aby schudnąć, zobacz przykładowy jadłospis.

Właśnie co jeść? Dalej istnieje przekonanie, że jak nie będę jadł, to schudnę. BŁĄD!! Ponieważ poprzez niejedzenie spowalniamy metabolizm a tym samych trudniej później zrzucić nadmiar kilogramów. Dlatego, żeby schudnąć, trzeba JEŚĆ!!! Zdrowa dieta odchudzająca to mądre jedzenie. A głodzenie się to jeden z podstawowych błędów przy odchudzaniu.

Podstawą prawidłowo skomponowanej diety jest produkt oraz jego jakość. Żeby dieta odchudzająca miała sens i przyniosła oczekiwane rezultaty, musi być dopasowana indywidualnie do pacjenta.

Najlepsza dieta odchudzająca uwzględnia choroby współistniejące, w naszym Centrum Medycznym w Krakowie zawsze bierzemy to pod uwagę, przygotowując dietę, patrzymy więc na aktualne wyniki badań

Odchudzanie - jakich produktów należy unikać?

Diety oparte tylko i wyłącznie na koktajlach są najczęściej niedoborowe w białko, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, żelazo czy wapń. Stosowanie takiego sposobu żywienia może powodować efekt jo-jo, doprowadzić do zaburzeń metabolicznych oraz mieć wpływ na nasze samopoczucie.

 

Dlatego koktajle TAK, ale jako dodatek do dobrze zbilansowanej diety. Koktajl jest bardzo dobrym sposobem na szybki i prosty posiłek, świetnie się sprawdza u osób zabieganych. Może zastąpić jeden z posiłków, np. drugie śniadanie.

Unikajmy gotowych koktajli, na rzecz własnoręcznie przygotowanych w domu ze świeżych i ulubionych składników.

Aby koktajl zastąpił nam pełnowartościowy posiłek, powinien zawierać: białko w postaci mleka, jogurtu, maślanki, mleka roślinnego, a także warzywa, owoce najlepiej jagodowe, produkty zbożowe tj. płatki owsiane i dodatek tłuszczu w postaci orzechów lub nasion.

Czy istnieje szybka dieta na odchudzanie - w jakim tempie powinno się chudnąć?

Szybka dieta odchudzająca? Owszem możemy się szybko odchudzić przed ważną uroczystością np. wesele syna, córki lub własne :), ale musimy pamiętać, że szybko utracone kilogramy jeszcze szybciej do nas wrócą.

Dlatego, aby cieszyć się jak najdłużej zgrabną sylwetką, nie powinno się chudnąć więcej niż 1 kg na tydzień lub ok. 4-5 kg na miesiąc. Oczywiście wszystko uzależnione jest od naszego organizmu, metabolizmu, stylu życia. Czasami po prostu warto słuchać siebie.

Często pacjenci pytają: ile trwa odchudzanie z dietetykiem? Niestety nie ma jednej odpowiedzi. Uzależnione jest to nie tylko od początkowej wagi, ale również wieku, płci czy dodatkowych chorób towarzyszących, jak również trybu życia.

Tak więc szybka dieta odchudzająca a przy tym trwała to mit.

 

Jak schudnąć z brzucha? Czy jest dieta na odchudzanie ud?

Wiem, że chcielibyście Państwo jasnego przepisu na odchudzanie konkretnych partii ciała. Żadna dieta nie wskaże Państwu, że np. dzisiaj odchudzamy brzuch, a jutro uda. Taka dieta po prostu nie istnieje. Prawidłowo skomponowana dieta spowoduje systematyczną utratę kilogramów jak również zapobiegnie ponownemu nawrotowi niechcianej wagi.

Natomiast aby poprawić kondycję brzucha i ud może warto zastanowić się nad włączeniem aktywności fizycznej do swojego planu dnia. Na pewno nie zaszkodzi.

Dieta odchudzająca - przykładowy jadłospis

W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie – Nowa Huta pierwsze spotkanie z pacjentem poświęcone jest na zebranie wywiadu żywieniowego. Jego celem jest uzyskanie niezbędnych informacji do przygotowania jadłospisu.

Na drugiej wizycie pacjent otrzymuje dietę, która składa się z ogólnych zaleceń dietetycznych wraz z siedmioma przykładowymi jadłospisami, w których uwzględnione są najważniejsze wartości odżywcze jak również składniki mineralne i witaminy.

Aby zachęcić do podjęcia tego wyzwania,  podam przykładowy, zdrowy jadłospis na jeden dzień dla ilości 1600 kcal.

Autor: Mgr Małgorzata Pach

Dietetyk kliniczny w Lorens&Lorens Centrum Medyczne w Krakowie – Nowa Huta

Zobacz informacje o naszym dietetyku: mgr Małgorzata Pach – o mnie