Czy każda kriolipoliza to rzeczywiście kriolipoliza …

Zabieg kriolipolizy wykonywany w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie
Zabieg kriolipolizy wykonywany w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie

Można spotkać się z opiniami, że kriolipoliza nie zadziała. Wydaje się to dziwne bo metoda jest bardzo dobrze udokumentowana badaniami. Przyczyną może być zła kwalifikacja do zabiegu, ponieważ do uzyskania skuteczności potrzebny jest fałd tkanki tłuszczowej a nie np. wiotkich mięśni… 

Pacjenci mogą mieć nierealne oczekiwania – duża otyłość wymaga kompleksowego podejścia do odchudzania a zbiegi kriolipolizy mogą być pomocne jeśli się ich wykona więcej. Jest jeszcze jedna ważna rzecz – urządzenie. 

Warto poszukać opinii o urządzeniach i zapoznać się się z procedurą. Urządzenie musi w odpowiednim czasie (ok. 60 min), utrzymać odpowiednią temperaturę tak aby schładzać na odpowiednim poziomie tkankę bez wahań temperatury. To gwarantuje wprowadzenie komórek w proces apoptozy. Dobrze wykonany zabieg można powtórzyć w tym samym miejscu dopiero po dłuższym czasie. 

Kiedy zabieg kriolipolizy jest “podejrzany” – opinia lekarza

Jak więc wybrać zabieg: na pewno podejrzane są zabiegi krótkie (np. 30 min czy krótsze) i zalecane w tym samym miejscu co 2-3 tyg. czy nawet częściej. Takie zabiegi raczej należy omijać. Warto poszukać opinii na temat skuteczności danego urządzenia i posłuchać, co ma do powiedzenia wykonujący zabieg. Bardzo niskie ceny zabiegów też powinny wzbudzić podejrzenie. Wiele zabiegów kosztuje tyle, co sama specjalna jednorazowa nakładka żelowa na skórę, zabezpieczająca ją przed odmrożeniem. Chyba że stosowany jest sam żel do USG… ale to wg. mnie nie jest bezpieczne.

Autor: Dr Piotr Lorens – specjalista medycyny estetycznej. Wykonuje zabiegi kriolipolizy w Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie.