USG brzucha - jak się przygotować do badania?
Przygotowanie do badania ultrasonograficznego jamy brzusznej jest bardzo ważne, zwłaszcza u osób z nadwagą lub z tendencją do wzdęć. Dobre przygotowanie do tego badania znacznie poprawia jakość badania.
W naszym Centrum Medycznym w Krakowie pacjenci proszeni są o wstrzymanie się od pokarmów przez 6 godzin
przed USG brzucha oraz nieoddawanie moczu przez 3 godziny przed samym badaniem.
Wskazane jest również zastosowanie Espumisanu przez 2 dni przed USG jamy brzusznej 3×2 tabletki (lek jest dostępny bez recepty) – dotyczy zwłaszcza pacjentów z tendencją do wzdęć. U tych chorych należy również dzień przed badaniem stosować dietę lekkostrawną, niewzdymającą.
Korzystając z dietetyka zatrudnionego w naszym Centrum Medycznym w Krakowie – Nowa Huta, przygotowaliśmy
dla Państwa krótkie wytyczne: Co jeść a czego unikać przed badaniem USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej - co wykrywa?
USG jamy brzusznej jest badaniem bardzo popularnym, zdecydowana większość osób miała to badanie już wykonywane przynajmniej raz w życiu, ale dla tych z Państwa, którzy jeszcze nie mieli nigdy wykonywanego badania, przygotowaliśmy krótki opis, aby odczarować!
Badanie jest bezbolesne. Rozpoczyna się od tego, że kładziemy się na leżance na plecach. Lekarz nakłada żel, który jest na ogół zimny. Następnie lekarz przykłada głowicę w odpowiednie miejsca. Często prosi o wykonanie wdechu i zatrzymanie oddechu na wdechu.
Po badaniu lekarz informuje, jak wyglądają poszczególne badane narządy. Proszę pamiętać, że w Lorens&Lorens Centrum Medyczne zawsze można zapytać lekarza, co taki wynik oznacza!
W naszym Centrum Medycznym w Krakowie w Nowej Hucie badanie wykonuje Pan Doktor Grzegorz Panek.
USG jamy brzusznej wykrywa wiele różnych chorób, pozwala też ocenić stan niektórych narządów.
Badanie jest powszechnie używane do diagnostyki wątroby, trzustki, nerek, śledziony, a także naczyń jamy brzusznej.
Dzięki badaniu ultrasonograficznemu brzucha można też wykryć zmiany w „wyglądzie” narządów np. stłuszczenie wątroby albo cechy przewlekłej choroby nerek – co bardzo często należy potwierdzić w badaniach laboratoryjnych. Oceniamy USG również wielkość narządów, co może przydać się w diagnostyce chorób. USG brzucha służy też do wykrywania zmian ogniskowych, powiększonych węzłów chłonnych, torbieli, naczyniaków. W tych przypadkach czasami to badanie trzeba oczywiście rozszerzyć o KT lub MRI.
USG brzucha jest też cennym badaniem w wykrywaniu kamicy pęcherzyka żółciowego, kamicy moczowej oraz ich powikłań jak choćby zastoju moczu.
Czy USG jamy brzusznej wykryje raka?
To częste pytanie zadawane przez pacjentów. Spróbuję na nie odpowiedzieć.
Wykrywanie chorób nowotworowych (potocznie określanych jako rak) jest procesem skomplikowanym, często opartym na dwóch lub więcej badaniach obrazowych – w tym na USG oraz często potrzebne jest badanie histopatologiczne. Ale rzeczywiście USG może zasugerować konieczność pogłębienia diagnostyki, dlatego warto to badanie robić. U nas w Centrum Medycznym w Krakowie polecamy osobom powyżej 50 roku życia, aby zdecydowanie robić takie badania okresowo nawet przy braku jakichkolwiek innych dolegliwości.
Pamiętajmy raka można wyrolować!!!
Wspieramy akcję: https://www.raknroll.pl/