Bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie – leczenie toksyną botulinową. Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej pozwala na rozluźnienie mięśni żwaczy, redukując objawy bruksizmu. Dowiedz się, jak działa botoks na bruksizm, jakie są wskazania, przeciwwskazania, możliwe powikłania oraz koszty związane z terapią. Poznaj także, jak przebiega zabieg w naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie.
Czym jest bruksizm?
Bruksizm to zaburzenie polegające na zaciskaniu zębów lub zgrzytaniu nimi oraz nawykowej aktywności mięśni żucia.
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Istnieje wiele przyczyn bruksizmu, m.in. wady zgryzu, urazy zgryzowe, stres, strach, choroby i urazy centralnego układu nerwowego, czynniki genetyczne czy zaburzenia w zakresie neurotransmiterów. Zaburzenie to może mieć również podłoże jatrogenne, czyli być wywołane lekami, np. często stosowanymi lekami przeciwdepresyjnymi z grupy SSRI.
Bruksizm dzielimy na ekscentryczny i centryczny. W przypadku bruksizmu centrycznego chory jest świadomy zaburzenia i przebiega ono bez zgrzytania zębami, a najczęściej wywołane jest stresem. Bruksizm ekscentryczny pojawia się w trakcie snu, jest nieuświadomiony, charakteryzuje go zgrzytanie zębami, a jego następstwem jest starcie powierzchni zębów.
Jakie objawy daje bruksizm?
Bruksizm może wywoływać:
- dolegliwości bólowe (spowodowane utrzymującym się napięciem mięśni),
- zniszczenie uzębienia (starcie zębów, pęknięcia szkliwa, ubytki klinowe),
- zaburzenia w mięśniach żucia oraz w stawach skroniowo-żuchwowych.
Celem diagnostyki tego zaburzenia przeprowadza się szczegółowy wywiad, a w badaniu fizykalnym można stwierdzić objawy miejscowe związane z nadmiernym napięciem mięśni. Mogą też wystąpić objawy odległe, jak sztywność karku, parestezje mięśni szyi, bóle kręgosłupa, zaburzenia snu czy chroniczne zmęczenie. Powszechnym badaniem diagnostycznym jest elektromiografia (EMG) mięśni skroniowych i żwaczy.
Jak leczymy bruksizm?
Niestety, nie istnieje jedna całkowicie skuteczna metoda leczenia bruksizmu. Metody stosowane to:
- szyna zgryzowa Michigan i płyta nagryzowa Sveda,
- techniki relaksacyjne oraz uświadomienie pacjentowi zaburzenia (w przypadku bruksizmu dziennego),
- leki zmniejszające napięcie mięśniowe w farmakologii.
Skutecznym sposobem leczenia bruksizmu jest również ostrzyknięcie mięśni żwaczy i skroniowych toksyną botulinową. Metodę tę stosuje się, gdy skuteczność terapii pierwszego wyboru nie przynosi wystarczającej poprawy objawów.
Bruksizm – leczenie botoksem: kiedy pojawiają się efekty i jak długo się utrzymują?
Efekt zabiegu pojawia się już po 1-2 tygodniach i trwa około 6 miesięcy. Aby utrzymać trwały efekt, konieczne jest powtarzanie zabiegu dwa razy w roku. Nie należy jednak wykonywać zabiegu częściej.
Dlaczego toksyna botulinowa służy do leczenia bruksizmu?
Mechanizm działania polega na zablokowaniu wydzielania acetylocholiny, co zaburza przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, tym samym mięśnie nie mogą nadmiernie się napinać.
Jakie mogą wystąpić powikłania po zabiegu leczenia bruksizmu botoksem?
Do powikłań takiego postępowania należą: bóle głowy, osłabienie mięśni i rozprzestrzenienie się toksyny na mięśnie sąsiednie, zaburzenia mimiki twarzy, ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia. W przypadku wystąpienia powikłań należy skontaktować się z lekarzem, który wykonał procedurę.
Jaka jest cena leczenia bruksizmu botoksem?
W naszej Klinice Medycyny Estetycznej w Krakowie często wykonujemy zabieg podania toksyny botulinowej w celu leczenia bruksizmu. Ostrzykujemy zarówno mięśnie żwacze, jak i mięśnie skroniowe. Koszt takiego zabiegu to 750 PLN.
Sprawdź nasz cennik zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej.
Autor: dr Piotr Lorens – specjalista medycyny estetycznej.